Vrijdag 19 september was Zoetermeer Vooruit uitgenodigd door DUNEA voor een kennismakingsbezoek en rondleiding op de productielocatie in Scheveningen. We werden ontvangen door Jesse van Velzen, bestuursadviseur. DUNEA staat voor een grote uitdaging om in de toekomst de drinkwater-kwantiteit en -kwaliteit te kunnen waarborgen en daarvoor moeten er de komende vijf jaar investeringen gedaan worden in nieuwe winlocaties, technische installaties en innovaties om aan de “water vraag” te kunnen blijven voldoen, met daarnaast actieve campagnes om het waterverbruik te verminderen in de industrie & bij particulieren. Tot 2030 kan DUNEA de levering garanderen, maar daarna breekt mogelijk een kritische tijd aan, ook i.c.m. langdurige periodes van droogte door klimaatverandering. PFAS is ook een groot probleem, vanaf de inname in een zijtak van de Maas tot aan diverse productie locaties.
Hans van Rijn en Loek Eerhart, beide fractiemedewerkers van de partij, hebben de presentatie en daaruit vloeiende discussie over de samenwerking tussen DUNEA en de diverse lagen van de overheid aangehoord. Als voorbeeld heeft DUNEA aangegeven vaker in gesprek te willen gaan over de grote uitnodiging van de woningbouw. Er is geen sprake van netcongestie, zoals in het geval van elektriciteit, maar netdecongestie, dat er niet genoeg water geproduceerd kan worden om aan de vraag te kunnen voldoen; een nieuwe woonwijk kan wel worden opgeleverd, maar na 2030 kan DUNEA nu niet garanderen dat er dan ook daadwerkelijk direct water uit de kraan stroomt. Daarnaast wilt DUNEA convenanten afsluiten tussen de gemeente, nutsbedrijven en bv. ZIGGO, dat zodra de straat open moet, er tegelijk gewerkt kan worden, om zodoende de overlast te beperken voor de inwoners. In Leiden is zo’n convenant opgesteld en DUNEA is op zoek naar nieuwe partners. Tot slot, de gemeente Zoetermeer is na de gemeente Den Haag de grootste aandeelhouder van DUNEA en is vertegenwoordigd door de wethouder Financiën, in het geval van onze stad wethouder Iedema.
De rondleiding over het terrein was zeer indrukwekkend. Er wordt ongeveer 80 miljoen kubieke meter (= 1.000 liter) drinkwater per jaar geproduceerd. In Zoetermeer staan enkele pompstations, evenals een reservoir die als buffer dient gedurende de dag. De rondleiding volgde “de route van het water” vanaf de infiltratie in de duinen tot de uiteindelijke levering aan het net. Grote pompen, grote bassins, alles werd in details toegelicht en vragen werden goed beantwoord. Helaas mochten er tijdens de rondleiding geen foto’s gemaakt worden, behalve voor de iconische watertoren op het einde.
Een inspirerende ochtend, welke stof tot nadenken heeft gegeven.